Prof. Dr. Metin ŞAHİN

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı

Prof. Dr. Metin ŞAHİN, 1963 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun olan Şahin, 1988 yilinda Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı.1992 yilinda Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisansını, 2002 yilinda ise Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktorasını tamamlayarak 2003 yilinda Yrd. Doç. Dr. Unvanını aldı. 2013 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda yapılan doçentlik sınavında da başarılı olan Metin Şahin, “Doçent” ünvanını almaya hak kazandı. Metin Şahin, 2019 yılı Nisan ayı itibariyle Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine Prof. Dr. olarak atanmıştır.

Çeşitli üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerine Taekwondo branşının seçmeli Ders olarak okutulmasında ve yüzlerce Taekwondocunun bu bölümlere girmesinde Büyük katkıları oldu. Avrupa’nın değişik ülkelerinde uzun süre Taekwondo ile ilgili seminerler veren Şahin, birçok uluslararası makale ve yayınla taekwondo sporuna bilimsel alanda da destekte bulundu.

Metin Şahin’in 1973 yilinda Cimnastikle başlayan spor hayati, 1975 yilinda Taekwondoyla devam etti. 1982 yilindaki Türkiye Şampiyonluğunun ardından, 1983 yilinda milli takıma sporcu olarak girdi ve uzun yıllar milli takım kaptanlığı yaptı. Bir çok kez çeşitli medya organları tarafından yılın sporcusu seçilen Metin Şahin, uzun yıllar dünyanın en başarılı sporcuları arasında yer aldı.

2003 yılı Kasım ayında Taekwondo Federasyon Başkanlığı görevine gelmesinin ardından, 2004 yılı Ağustos ayında Dünya Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.2005 yılı Mayıs ayında yapılan WT olağanüstü Kurulunda yeniden Dünya Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine ve Dünya Taekwondo Federasyonu Gençler Komitesi Başkanlığına seçilen Şahin, 25 Ekim 2007 tarihinde Azerbaycan’da yapılan Avrupa Taekwondo Birliği Yönetim Kurulu Seçimlerinde de Avrupa Taekwondo Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğine ve Balkan Ülkeleri Taekwondo Birliği Başkanlığına seçildi.

14 temmuz 2013 de Meksika’nın Puebla kentinde yapılan Dünya Taekwondo Federasyonu seçimlerinde avrupa kıtası adayları arasından en yüksek oyu alarak dördüncü kez ve 2017 yılına kadar yönetim kurulu üyeliğine seçildi.2013 yılının ağustos ayında Bükreş’te yapılan Avrupa Taekwondo Birliği seçimlerinin ardından asbaşkan olarak atandı.

Metin Şahin aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve UNESCO Beden Eğitimi ve Spor Komisyonu ile Türkiye Spor Bilimleri Derneği üyesidir.

1985 ile 1991 yılları arasında bir çok ulusal gazetele tarafından yılın sporcusu ödüllerini kazandı. Sporculuk döneminde 1988 Seul Olimpiyatlarinda kürsüye çıkıp olimpiyat madalyasını boynuna takan Şahin, 1985’de Kore’de yapılan Dünya Şampiyonas’nda Dünya İkinciliğini, 1991 de Yunanistan’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda ise Dünya üçüncülüğünü elde etti. 1985’de Akdeniz Kupası Şampiyonluğunu, 1986 ve 1990’da Avrupa Şampiyonluğunu ve 1988’de Avrupa İkinciliğini elde ederken, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Kıbrıs, Japonya, Almanya, Yugoslavya, Danimarka ve Yunanistan gibi ülkelerde düzenlenen şampiyona ve turnuvalarda birçok birincilik kazandı.

Metin Şahin, halen Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.